Komodity online - Predaj komodít od overených dodávateľov

Slnečnicový olej

Rastlinný rafinovaný slnečnicový olej je produkt, ktorý vzniká lisovaním slnečnicových semien, pričom sa na tento úkon používajú dve základné technológie a výrobné procesy: za studena a za tepla. Slnečnica je olejnatá plodina, ktorá sa pestuje takmer v takom pomere ako obilniny a jej pestovanie stále stúpa. (Aj keď v EU v roku 2012 veľkú časť zničilo teplo a nedostatok vlahy, či zavlažovania).

Slnečnica patrí medzi náročné rastliny, ktoré sú ohrozované škodcami, chorobami, burinou, nedostatkom vlahy atď., preto sa k vypestovaniu väčšieho množstva slnečníc s vyšším obsahom olejnatosti rastliny používajú aplikácie ochraňujúce jej rast.

Predaj slnečnicového oleja sa bude zvyšovať a je otázne či ho bude na trhu dostatok.  Cena olejov je momentálne nastavená na jednu z najvyšších v histórii.

Vzhľadom k tomu, že v oleji sa nachádzajú omega 6 nenasýtené mastné kyseliny, slnečnicový olej nájde svoje využitie v kuchyni pri výrobe šalátov a pri varení a v menšej miere na výrobu kozmetických výrobkov (technický olej).  Neodporúča sa k častému neprimeranému konzumovaniu. Rastlinný rafinovaný slnečnicový olej má však pre telo a kardiovaskulárny systém pozitívny vplyv a jeho prijímaním sa posilňuje.

Pri spracovávaní slnečnice na olej sa zvyšná „odpadová“ časť rastliny dá využiť napríklad na výrobu extrahovaných šrotov pre kŕmne zmesi a výlisky. V neposlednom rade sa výlisky používajú na výrobu ekologických rastlinných peletiek (PELETY) vhodných na kúrenie v kotloch.

Medzi najväčších pestovateľov a producentov slnečnice patria Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko, Rusko, Ukrajina, Argentína, USA, Malajzia, Indonézia...

V našich krajinách bolo zvykom používať rastlinné stolné oleje hlavne z repky olejnej a až neskôr sa k nim pridali slnečnicový olej a teraz aj olivový olej. V poslednej dobe sa európskym producentom slnečnicového oleja (vrátane Ukrajiny a Ruska a krajinám, ktoré nie sú členmi Európskej únie) postavili v konkurenčnom boji a predaji ázijské štáty hlavne Malajzia a Indonézia. Rastúca produkcia je úmerne závislá od dopytu európskych klientov pri stále rastúcich cenách a stúpajúcich nákladoch spojených s pestovaním. Drahé pracovné sily, rastúce ceny pohonných hmôt, ropy a celková ekonomická situácia (kríza) v Európskej únii majú na pestovanie, spracovanie a predaj olejov veľký vplyv. Aj napriek vzdialenostiam spracovateľov slnečnice, rafinérií a závodov,sa pre plnenie sa oplatí slnečnicový olej nakupovať a dovážať do EU z  Európy a Ázie.

Keďže tovar balený väčšinou v 20 a 40 stopových kontajneroch musí prejsť veľké vzdialenosti loďou, potom je logické, že kupujúci akceptuje väčší jednorazový odber oleja v prístave v EU na parite CIF. Práve preto reagujeme na tento dopyt po rastlinných olejoch a zabezpečujeme predaj pre kupujúcich alternatívnymi riešeniami a naši partneri zabezpečujú servis pre klienta ako napríklad preclenie aby bol tovar v režime EUR 1 a T2L. Pochopiteľne tieto oleje spĺňajú normy, ktoré platia pre tovar určený na predaj v EU.

Budeme sa tešiť na rozvoj spolupráce s odberateľmi či už zo strany obchodníkov alebo spotrebiteľov, ktorí majú záujem odoberať reálny tovar za konkurencieschopné ceny.

Momentálne ponúkame možnosť nákupu slnečnicového oleja na parite CIF v objeme od 1000 MT / Mesačne.